Groeimomenten augustus ’26: Lezen voor mentale scherpte en beter leren luisteren

Home » Groei Momenten Nieuwsbrief » Groeimomenten augustus ’26: Lezen voor mentale scherpte en beter leren luisteren
Leestijd: 3 min

Redactioneel

Hallo Groeiers!

Filosofie - Epictetus, stoïcijnse filosoof, waarden en deugden

De afgelopen maand keek ik terug op 10 jaar Daily Stoic lezen, en ik ben nog lang niet uitgelezen. Wel in het boek maar de gratis email serie gaat eindeloos door en geeft steeds weer nieuwe en hernieuwde inspiratie.

Ik heb uit die meer dan 3650 dagen lezen over Stoïcijnse begrippen acht lessen geselecteerd waar ik het meest van heb geleerd. Het is een reflectie op de voortgang die ik maakte in emotionele evenwichtigheid en acceptatie van de motivaties van anderen. Een student van deze filosofie wordt niet voor niets in het Grieks een ‘Prokopton’ genoemd, ‘iemand die voortgang maakt’.

Een vriendin die het Daily Stoic boek las zei dat de lessen in het artikel herkenbaar waren. Ze merkte het effect dat ze op haar perspectief en gemoedsrust hadden. Normaal sta je daar niet bewust bij stil maar het helpt als iemand zijn indrukken deelt.

Herlezen

Ik heb er ook van geleerd dat het herlezen van werk met hoge kwaliteit – een hoge dichtheid van de kennis/wijsheid – je meer inzicht geeft. Ik heb boeken van en over Stephen Covey en Abraham Maslow – die ik beiden bewonder – meerdere keren gelezen.

Ook bij herlezing zie ik steeds weer nieuwe invalshoeken en eerdere markeringen dwingen je om na te denken of en hoe je de kennis hebt toegepast.

Veel of snel lezen mist de verwerking van de kennis omdat je jezelf niet de tijd geeft om er over na te denken. Daardoor beperkt het de invloed die het op je heeft.

Lezen en leren houden je geest scherp. Veel schrijvers lezen veel om ideeën op te doen. Het helpt mij bij het schrijven van artikelen om te kunnen putten uit de diversiteit van wat ik lees.

Luisteren

Een actieve geest maakt het makkelijker om onderscheid te maken tussen hoofd- en bijzaken, de keuze van prioriteiten. Niet alleen in persoonlijke keuzes maar vooral in de relatie tot andere mensen.

Zo luisteren we bij gesprekken meestal om te reageren en meestal met ons eigen verhaal. In het artikel over luisteren citeer ik Epictetus, die zei: “We hebben twee oren en één mond.”

Ik heb de neiging om te vaak enthousiast te vertellen over wat ik las of waarover ik schreef. Geleidelijk leer ik om daarmee te wachten tot het kort past in de context van het gesprek of dat iemand erom vraagt. Maar met aandacht en respect luisteren naar anderen blijft een moeilijke discipline. Ik moet nog veel oefenen.

Blijf gezond, blijf groeien.

Hans

Redactie WellNed.nl


Nieuwe artikelen

Over welk onderwerp zou je graag meer willen weten? Wij staan altijd open voor suggesties voor nieuwe artikelen.


Feedback

Wij horen heel graag over jouw ervaringen met het PG traject. Wat zijn je doelstellingen, hoe onderneem je stappen om die te bereiken en welke problemen kom je tegen? Zijn er punten waarop je hulp wilt hebben en kan je die omschrijven?

Groei Momenten (zie Archief) is een uitgave van WellNed.nl.
Welzijn zit tussen je oren. Jouw online Gids voor serieuze Persoonlijke Groei.

Nog even het volgende…

Zoek jij een PG Gids/Begeleider? Vraag NU een gratis en vrijblijvende eerste inventarisatie aan voor begeleiding voor Persoonlijke Groei.

Het doel van deze cursus is om met Gedragsverandering stress-bestendig te worden.

Info / Bestellen

Plaats een reactie